czwartek, 9 lutego 2012

Bergepanzer Hetzer - KGN (???)

Witam

Dzisiaj kilka fotek pierwszego pojazdu jaki sklejam do moich nowo powstających sił do gry Kampfgruppe Normandy. Znaki zapytania w tytule są jednak nieprzypadkowo z racji tego, że jest to model pojazdu wsparcia technicznego, ale niestety wczesnej produkcji. Zastanawiam się dlatego też czy będzie on przydatny do gier, czy nie będzie za bardzo kuł w oczy itp. Mnie osobiście raczej to nie powinno przeszkadzać, ale nie wiem jak zareagują przeciwnicy na lekką 'niehistoryczność'. Fotki przedstawiają nieskończony jeszcze pojazd - wanna, kadłub i plandeka są niesklejone jak na razie. Do tego dojdą jeszcze gąsienice oczywiście. Jaka miałaby być rola pojazdu w mojej Kampgruppe jeszcze nie wiem - albo jako wóz techniczny (czym jest) albo jako wóz zaopatrzeniowy. Się zobaczy :) Na dzisiaj to tyle.
Pozdrawiam
Thomas

6 komentarzy:

Luckyjoe pisze...

Looks good. I'm looking forward to seeing it painted.

QB pisze...

Dobry patent, ale jak sam napisałeś mogłeś lekko przestrzelić się z tematem. Jak podają niektóre źródła tylko 7-8 sztuk Berge-Hetzer'ów zostało wyprodukowanych do Sierpnia 44 roku więc ich pojawienie się we Francji może być bardzo okazjonalne... Ale rób go dalej bo to ciekawy model :)

QB pisze...

Idąc dalej za tym co pisze Osprey:

"...A total of 170 were produced or converted from Hetzers from September 1944 and saw service with tank hunter detatchments using the Hetzer on all fronts..."

Można wnioskować, że może się pojawić takowa sztuka - ale jego właściwości pędne i konstrukcja na pewno nie pozwolą mu holować takich klocków jak Tygrysy i Pantery, z IV-kami pewnie też radziłby sobie nie najlepiej - tylko ze sprzętami podobnej wielkości i do drobnych prac inżynieryjnych jak kopanie pozycji obronnych, ect...

Pumba pisze...

Żeby pociągnąć Tygrysa potrzeba było koło 2-3 FAMO, podczas gdy w KGN jeden daje spokojnie radę. Wydaję mi się zatem, że na potrzeby gry (aby nie robić z niej OWWII) można traktować Berge-Hetza jako BergePzIII, ze słabszym opancerzeniem, ale to tylko moja propozycja.

Thomas pisze...

W ostateczności Panowie będzie ładnie prezentował się po skończeniu na półeczce :D

Pozdro
T

QB pisze...

Ja jestem zdania Pumby - używać normalnie :)