piątek, 2 kwietnia 2010

Drzewka 1:600 cz.2Czołem.

Dzisiaj druga część małego tutorialu jak zrobić tanio drzewka do skali 3mm. W takim razie do dzieła. Co będzie potrzebne?

1. Sklejone drzewka :)
2. Klej wikolowy do drewna
3. Woda
4. Posypka - osobiście przetestowałem 3 posypki/flock'i i wybrałem posypkę firmy Games Workshop (zdjęcia na samym końcu posta). Nie ze względu na uczucie do tej firmy, ale ze względu na fakt, że po obsypaniu drzewka i wyschnięciu kleju posypka wg mnie najlepiej imitowała listowie (zresztą zobaczycie sami na fotkach)

(Większe zdjęcia po kliknięciu na fotkę)
Tutaj mała uwaga. Klej z wodą należy wymieszać tak aby powstała konsystencja podobna do mleka, może ciut gęstsza. Zbyt rozwodniony klej może nie trzymać posypki, a zbyt gęsty nie będzie chciał wciekać w szpary w szyszkach.

Zabieramy się za robienie listków.
1. Smarujemy pędzelkiem szyszki tak, aby klej utrzymywał się na poszczególnych "płatkach" szyszki. Nie musi wciekać dokładnie wewnątrz w każdą szczelinę z dwóch powodów. Po pierwsze zapcha całą szyszkę i drzewko będzie wyglądało jak jajko, po drugie nie będzie właśnie owych pustych przestrzeni a co za tym idzie nie pomalujecie dobrze drzewek w późniejszych etapach.

2. Tak posmarowane drzewko maczamy w posypce i obracamy w palcach, żeby posypka dobrze przylgnęła do kleju. Nie polecam obsypywanie drzewka posypką, ponieważ może dojść do sytuacji wspomnianej przeze mnie wcześniej. Drobinki posypki mogą wlecieć wgłąb szyszki i zapchać ją w wyniku czego drzewko może wyglądać mało efektownie. Zrobiłem tak co prawda sam kilkanaście razy, ale tylko dla różnorodności. Zdecydowanie polecam obkręcanie szyszki w posypce.

3. Drzewka powinny wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu. Na zdjęciu widać też drzewka podobne do choinek. Powstały one z nierozwiniętych szyszek i właśnie przypominają nieco choinki. Kolejne "inne" drzewka to drzewka zrobione z nierozwiniętych, ale POPĘKANYCH szyszek.
Na koniec chciałem wam pokazać fotki drzewek testowych już pomalowanych farbami. Piszę farbami, ponieważ te, które zrobiłem teraz zamierzam pomalować na zielono sprayem (dla oszczędzenia czasu i pracy) a dopiero następnie suchym pędzlem rozjaśnić farbami. Na pierwszym zdjęciu pokazane są drzewka obsypane posypką GW:Na drugim zdjęciu pokazane są drzewka obsypane posypką "kamienistą" (drzewko środkowe) i posypką zmieloną rzadko ni to trawką ni to sizalem (takie coś dziwnego)Na kolejnych zdjęciach przedstawione są drzewka w porównaniu z modelami 3mm - Abramsem i Walker Bulldogiem. Trzeba wziąć jednak poprawkę na fakt, że podstawki z figurkami stoją NA podstawkach z drzewkami. Podczas gry będą stały na jednym poziomie, wobec czego drzewka będą nieco wyższe.
Na dzisiaj to tyle. Do przeczytania w następnej części :)

Pozdro
Thomas

3 komentarze:

Jarek pisze...

Po ile za 1 szt. gotowych ?
Ewentualnie ile za 1 kg szyszek, bo u mnie w okolicy jakoś nie namierzyłem takich drzew. :)

Super to wygląda!

APJ pisze...

Fajne te drzewa szyszkowe :D

Gonzo pisze...

To są "szyszki" olchy i wieksze nie rosną. Stary, dobry i sprawdzony patent.