niedziela, 23 marca 2008

Scenariusz (BKC) - Screaming Eagles - A Rough Start

A Rough Start

327 Pułk Szybowcowy
Północna Normandia
Niedaleko St. Come du Mont
6 czerwiec, 1944

„Ludzie! Ten szalony Campanulla wypuścił nas zbyt wcześnie. Kiedy to zrobił, tak samo postąpili pozostali piloci szybowców. Bóg jeden wie, gdzie skończymy.
To co musimy zrobić to zorganizować się i ustawić blokady drogowe w okolicy tak szybko jak jest to możliwe. Być może w ten sposób uratujemy coś z tego bałaganu jaki nam zgotowano.
Postarajcie się panowie. Tym razem nie będzie łatwo!


US Army:

CO (CV10)
HQ (CV9)
FAC (CV6)

Infantry Company:
3 x Infantry Unit
1 x Support Unit (MG)
3 x Support Unit* (Bazooka Team)
2 x Support Unit (Mortar)
1 x Support Unit (Sniper)
2 x Support Unit (ATG, 57mm)
2 x Recce Unit (Jeeps)
1 x Infantry Unit* (Glider Crew)

2 x Ground Attack (P-47, bombs)

* - Bazooka Team (Attacks: 1/30* przeciwko piechocie; Attacks: 5/10 przeciwko pojazdom)
* - Glider Crew (Attacks: 3/30*)


Germany:

HQ (CV8)

Infantry Company:
2 x Recce Unit (Infantry)
3 x Infantry Unit
2 x Support Unit (MG)
1 x Support Unit (Sniper)
1 x Support Unit (IG, 37mm, 251/10)
1 x Support Unit (ATG, 37mm)

1 x Support Unit* (Panzerschreck Team)
1 x Support Unit (AA, 20mm, Quad)
2 x Infantry Unit* (Amo Depot Crew)
1 x Infantry Unit (5th turn)
1 x Support Unit (AA, Sdkfz 7/2) (5th turn)


* - Panzerschreck Team (Attacks: 1/30* przeciwko piechocie; Attacks: 5/10 przeciwko pojazdom)
* - Amo Depot Crew (Attacks: 3/30*)


Witam serdecznie.


Ponieważ pogrywam sobie ostatnio w uroczą grę Steel Panthers i podoba mi się ona coraz bardziej, pomyślałem sobie, że dobrym pomysłem będzie przeniesienie kilku(nastu) scenariuszy w ramy zasad BKC, tudzież innego systemu WW2. Akurat rozpocząłem jedną z kilku mega kampanii jakie oferuje gra, poświęconą Krzyczącym Orłom wobec czego przed Wami pierwszy z cyklu scenariuszy przedstawiający losy bitewne tej jednostki. Na pierwszy ogień idzie jednak 327 Batalion Spadochronowy, który to również uczestniczył we walkach o Normandię. Prezentuję go z tego względu, że jest według mnie szybki, łatwy i przyjemny, nie angażuje znacznych sił do gry, a mimo wszystko wymaga poświęcenia uwagi podczas rozgrywki. Życzę miłego czytania i zabawy.
Punkty Zwycięstwa:
· Gracz kontrolujący stronę amerykańską ma do wykonania następujące zadania. Głównym z nich jest zajęcie lokacji zaznaczonych na mapie niemiecką flagą skrzyżowania, tzn. jego jednostka musi znajdować się w odległości przynajmniej 3cm od danego skrzyżowania. Oznacza to, że w tym miejscu amerykańskie siły ustawiły blokadę drogową i od teraz one kontrolują dany odcinek drogi.
· Gracz kontrolujący stronę niemiecką musi utrzymać oba skrzyżowania pod kontrolą do końca gry.
· Kolejnym opcjonalnym punktem zwycięstwa może być jeden z szybowców umieszczony w niemieckiej strefie kontroli zaznaczony na mapie w żółtym kółku. Szybowiec ten jest określany jako Punkt Amunicyjny strony amerykańskiej i jest celem dla strony niemieckiej.
· Jako dodatkowe zadanie Gracze przed grą mogą uzgodnić zdobycie kolejnego punktu zwycięstwa niemieckiego, oznaczonego na mapie półprzezroczystą flaga niemiecką w niebieskim kółku w lewym górnym rogu mapy.
· Kolejnym opcjonalnym punktem zwycięstwa jest zniszczenie Punktu Amunicyjnego, którym są dwa budynki, a który na mapie zaznaczony jest w niebieskim kółku w prawym górnym rogu mapy. Oba zaznaczone budynki mają swoich obrońców w postaci obsługi, która posiada mniejszą charakterystykę wymienioną w rozpisce danej armii. Załoga obydwu budynków nie może ich opuścić i pozostaje w nich, aż do zniszczenia konstrukcji.

Dodatkowe informacje:
(W tej sekcji przedstawione będą dodatkowe informacje odnośnie scenariusza, moje podpowiedzi, sugestie itp.)

· Strona niemiecka może rozłożyć się na mapie, i zresztą powinna, wykorzystując wszystkie możliwe umocnienia i naturalne osłony oferowane przez otoczenie (bocage, zboże, pola, zasieki, okopy). Mając do dyspozycji ckmy i działko przeciwlotnicze, Gracz kontrolujący stronę niemiecką może ustawić całkiem dobre pozycje obronne pokrywając ogniem zaporowym spory obszar. Dość sporą niedogodnością jednak może być tylko jedno dowództwo, które na całkiem rozległym obszarze może nie radzić sobie z wydawaniem rozkazów wszystkim oddziałom, oraz fakt, że dwa oddziały pojawiają się dopiero w 5 turze gry wjeżdżając południowym krańcem drogi, co z drugiej strony może stanowić niemiłą niespodziankę dla przeciwnika. Gracz niemiecki powinien też wykorzystać do „złapania” jednostek wroga w ogień wykorzystując jak najlepiej ukształtowanie terenu (zalewiska, bocage, itd.)
· Jednostki Gracza niemieckiego mogą zostać wystawione na mapie wykorzystując opcjonalną zasadę z podręcznika BKC Dig-In.
· Jednostka Support Unit (IG, 37mm, 251/10) posiada następującą charakterystykę (Move: 20; Attacks: 2/40; Hits: 3; Save: 6; Notes: r/o)
· Budynki określane Punktem Amunicyjnym z racji tego, że są ufortyfikowane i ceglane posiadają 6 punktów uszkodzeń i wartość Save równą 6. Pozostałe budynki dla celów gry określane są budynkami drewnianymi posiadającymi 3 punktu uszkodzeń bez wartości Save.
· Strona amerykańska powinna umieścić na planszy PRZYNAJMNIEJ 9 szybowców lub innych znaczników oznaczających miejsca gdzie pojawiają się w grze wojska amerykańskie, kładąc je na stole przed grą w odległości przynajmniej 15cm jeden od drugiego. Przy każdym z nich Gracz powinien umieścić po dwie jednostki swoich sił pamiętając jednak, że nie można umieścić dwóch jednakowych jednostek przy jednym szybowcu (np. dwóch rozpoznawczych Jeepów lub dwóch dział przeciwpancernych przy jednym szybowcu).
· Jeśli Gracze zdecydowali się skorzystać z opcjonalnego punktu zwycięstwa w postaci jednego z szybowców jako Punktu Amunicyjnego strony amerykańskiej, jeden DODATKOWY model szybowca/znacznik w strefie kontroli niemieckiej w miejscu wskazanym na mapie (szybowiec w żółtym kółku). Szybowiec ten posiada 6 punktów uszkodzeń (bez wartości Save).
· Gracz amerykański powinien wykorzystać fakt posiadania wsparcia lotniczego, aby skutecznie pozbyć się jednostek wroga, aczkolwiek ochrona FAC ma duże znaczenie, ponieważ wyeliminowanie tej jednostki przez wroga uniemożliwia przywołanie wsparcia lotniczego.
· Jednostka określana jako Glider Crew posiada charakterystykę podobną do charakterystyki zwykłej piechoty z tą różnicą, że jej siła ataku wynosi tylko 3/30* (należy przyjąć, że jest to oddział piechoty stworzony z pilotów szybowców, wobec czego nie jest on przeszkolony do działania jako zwarta grupa, co ma wpływ właśnie na siłę ataku tego oddziału).
· Na potrzeby tego scenariusza jednostki Support Unit (ATG, 57mm) posiadają zdolność ruchu równą 5cm.
· Wybierając szybowce przy których pojawią się dane oddziały należy brać pod uwagę teren na którym się znajdują, co będzie miało duże znaczenie na możliwość poruszania się danego oddziału po danym terenie (wystawienie działa przeciwpancernego lub Jeepa przy szybowcu, który wylądował na bagnie nie jest zbyt dobrym pomysłem…).
· Jednostki Bazooka Team oraz Panzerschreck Team oznaczają małe, dwuosobowe grupy przeznaczone do niszczenia celów opancerzonych, dlatego też ich siła bojowa przeciwko piechocie i celom nieopancerzony zmniejszona jest do wartości 1/30*.
· Dla jednostek Sniper należy użyć zasad dla snajperów z podręcznika zasad systemu ColdWar Comander.

Poniższe zasady pochodzą z forum BKC & CWC
(Snipers are small units of one or two men. They may not be issued orders during the command phase, but may carry out an action during the initiative phase. Snipers have the following rules in the game:

1. deployed during the initiative phase when using mobile deployment
2. may use flank deployment, but there is no need to make a command roll when doing so
3. they have an unlimited initiative distance
4. may target any unit within range and LOS, even a command unit, and always count the target as in the open
5. do not cause hits when they fire at a unit, but do cause suppression and fall-back as normal
6. may use opportunity fire
7. may only be fired at by troops who are within 20cm, but are knocked-out when contacted by an enemy unit
8. always count as being in full cover
9. may not be used to support an assault, or as a target for artillery or air strikes )

Zasady i specyfikacja dla Jednostki Snajpera:
Move: 30
Attacks: 1/50*
Hits: 1
Save: -


MAPA TERENUWERSJĘ PDF POWYŻSZEGO SCENARIUSZA MOŻNA POBRAĆ STĄD

Pozdrawiam
Thomas

Brak komentarzy: