wtorek, 10 marca 2009

3-Color Nato Camouflage - TUTORIALSiemka
Ponieważ maluję własnie amerykańskie wojska w 3-kolorowym kamuflażu NATO, a nigdzie nie znalazłem żadnego schematu malowania musiałem malować pierwsze pojazdy w ciemno. Dlatego prezentuję tutaj szybki tutorial takiego właśnie malowania. Myślę, że można go wykorzystać w szerokiej gamie skal. Ja akurat maluję 2mm.

Wszystkie farby firmy Vallejo:

1. Na figurki nałożyć podkład.
Ja używam białego spray'u, ale to jest kwestia gustu i przyzwyczajenia.
2. Figurki pomalować Luftwaffe Camo Green (Model Color - 823).
Na początku kolor może wydawać się zbyt jasny, ale do tego przejdziemy dalej.
3. Nałożyć brązowe plamy kolorem Beasty Brown (Game Color - ???)
Nie wiem czy ta farba nazywa się dokładnie tak bo zatarła mi się i nazwa i numer, ale z ostatnich literek nazwy na naklejce wnioskuję, że jest to właśnie ten kolor.
4. Nałożyć czarne plamy.
Tutaj nie ma żadnej filozofii.
5. Całość przemyć czarną, dość gęstą patyną (Model Color - 70855)
Jeśli pierwsza warstwa jest za jasna, bądź też sam roztwór patyny jest zbyt jasny (szary) wystarczy umoczyć pędzelek delikatnie w czarnej farbie i wymieszać z roztworem patyny. Ja tak właśnie zrobiłem i efekt przeszedł moje oczekiwania. Figurki należy przemywać do czasu uzyskania odpowiedniego odcienia zielonego i brązowego.
6. W zależności od rodzaju figurki ekwipunek (karabiny, itp) malować już wg uznania.
Jako, że maluje pojazdy i piechotę w 2mm, karabiny i gąsienice poszły na szaro. Do tego delikatny drybrush lub zaznaczenie wystających elementów jaśniejszym kolorem i voila!
Zieloną podstawę można gdzieniegdzie "wyciągnąć" jasnym zielonym (np. Flat Green lub Intermediate Green), ale to już kwestia gustu i należy to robić naprawdę ostrożnie, żeby nie zepsuć całego wyglądu figurki.
Dodam, że pomalowałem na próbę piechotę 2mm (sic!) w tym kamuflażu i wyszła naprawdę super.

Pozdro
T

1 komentarz:

czaki pisze...

Foty, daj foty! :) miły tutorial, sam spróbuje coś maznąć w 2mm jak tylko zamówię figurki, coraz bardziej przemawia do mnie ta skala.
Trzymaj tak dalej i foty dawaj ;)