czwartek, 26 lutego 2009

Niszczyciele czołgów



Witam
Dzisiaj coś dla odmiany, czyli mały projekt w postaci malowania dwóch niszczycieli czołgów i radzieckiej ciężarówki. Niszczyciele czołgów to 8,8cm Pak 43/2 Panzerjäger "Tiger" (P) SdKfz 184 "Ferdinand" oraz SU-76, natomiast ciężarówka to Studebacker US-6 w odmianie transportowej. Ferdinandy będą malowane na okres walk na Łuku Kurskim. Zamierzam wykorzystać jeden lub więcej z kamuflaży używanych w tamtym okresie (-1-, -2-, -3-, -4-). Su-76 i ciężarówki zostaną "ubrane" w zwyczajowe stroje czyli zieleń :).

Pozdro
T


środa, 25 lutego 2009

TUTORIAL - Wraki samochodów

Siemka.
Dzisiaj popełniłem 2szt wraków samochodów zainspirowany radosną twórczością Faustnika z forum AA. Specjalnie do tego celu udałem się do hipermarketu marki Tesco, aby zakupić niezbędne mi w pracy modele aut. Ponieważ udało mi się zakupić wcześniej kilka sztuk pojazdów na allegro z serii bardziej nowoczesnych, wybór samochodów w sklepie padł na modele starsze datą firmy Hot Wheeles. Zakupiłem dwa auta traf chciał, że wyprodukowane w tym samym - 1969 - piękny rocznik. Pierwsze auto to '69 Chevelle SS 396, drugie natomiast to '69 Dodge Coronet Super Bee (oba dokładnie takie jak na zdjęciach). Po krótkim nacieszeniu się całymi jeszcze modelami, dzisiaj w pracy w wolnej chwili ochoczo zabrałem się za demolowanie aut. Na pierwszy ogień poszły koła. Po długiej i wyczerpującej walce, wspomagając się zaawansowanym technologicznie narzędziem zwanym kombinerkami zwyciężyłem. Wszystkie osiem kółek zostało niezbyt delikatnie zdemontowanych. Z bananem na twarzy chwyciłem czarny "śprej" i wesoło pomaszerowałem w odludne miejsce aby "spryskać" autka. Spełniony wewnętrznie wróciłem do domu...

I tutaj mniej więcej zaczyna się tutorial, bo teoretycznie pierwszym krokiem było nałożenie czarnego podkładu, ale że każdy maluje swoje figurki inaczej krok ten może pominąć. Dodać muszę, że kilka dni wcześniej nabyłem ciekawy zestaw farb do malowania rdzy i kurzu na modelach, toteż malowanie które było przede mną miało być przyjemne. A, że dwa dni temu na pierwszy ogień poszedł pierwszy model, dzisiaj wiedziałem już co i jak Aby nie przedłużać więcej, prezentuję efekty mojej pracy w kilku krokach:

Krok 1. Nałożenie podkładu na przygotowane modele.



Krok 2. Nałożenie podstawowego koloru rdzy.



Krok 3. Nałożenie cieni w zagłębienia na karoserii modeli. Profesjonalny modelarz powiedziałby, że cienie zostały namalowane na liniach podziału modelu. Do nałożenia cieni użyłem ciemniejszego koloru rdzy, służącego do tego właśnie celu. Zaznaczone zostały przednie i tylne maski samochodów, oraz obie pary drzwi.



Krok 4. Nałożenie pierwszej warstwy highlight'u ceglastym kolorem. Kolor ten, intensywnie pomarańczowy symuluje, nazwijmy to, świeżą rdzę, jej górną warstwę. Z tego też powodu kolor ten nałożyłem tylko w niektórych miejscach (część maski, dach), oraz typowo jak w przypadku wyostrzania szczegółów, na wystające części i rany modelu.



Krok 5. Nałożenie drugiej warstwy highlight'u żółtawym kolorem. Tym razem intensywnie żółty kolor wg mnie symulować ma troszkę starszą rdzę, nalot który już jakiś czas znajduje się na powierzchni. Z tego też powodu highlight wykonałem praktycznie jedynie na rantach i niewielkich fragmentach karoserii.



Krok 6. Wykończenia w postaci poprawienia cieni (przypadkowo zamalowanych rozjaśnieniami), zamalowanie 2. highlight'u w miejscach gdzie jest zbyt widoczny. Gotowe modele prezentują się tak:





Widoczny na ostatnim zdjęciu model Porsche, również przeżył spotkanie z kombinerkami (wyrywanie kółek ), oraz zaliczył crashtest z młotkiem (symulowanie uszkodzeń powypadkowych ). Teraz pozostaje mi tylko popełnić odpowiednie podstawki pod modele i szykować się do następnych dewastacji

Z innej beczki: chciałem również poinformować, że skończyłem już 2 z 3 projektów jakie zacząłem kilka dni temu. Mianowicie pomalowałem i wykończyłem figurki Rebel Minis z Task Force Black, oraz Special Forces Heavy Weapon (dla żądnych wrażeń i pierwszych zdjęć dodam, że kilka fotek dostępnych jes na forum AA). Fotki postaram się wrzucić jutro. W międzyczasie otrzymałem przesyłkę ze styrodurem, tak więc być może jutro zacznę majstrować architektoniczne twory w postaci budynków. Na dzisiaj to tyle.

Pozdrawiam
Thomas

sobota, 21 lutego 2009

TUTORIAL - Wojska US Army w Iraku

Witam.
Tym razem zapowiadany wcześniej tutorial malowania żołnierzy wojsk US Army stacjonujących obecnie w Iraku. Zapraszam.
Tekst i zdjęcia należą do Piers'a !
(Pamiętaj: kliknij na obrazek aby go powiększyć)

Kolory farb, które będą niezbędne przy malowaniu (farby Vallejo chyba, że napisano inaczej) :

Vallejo Beige 70917
Vallejo Desert yellow 977
Vallejo Buff 976
Vallejo Green-grey 886
Vallejo sadle brown 940
Vallejo Black grey 862
Medium flesh 70860

Do pomalowania skóry uzyto tutaj farby GW Elf flesh zamiast wymienionej powyżej Medium flesh.

Malowanie zaczynamy od nałożenia czarnego podkładu na figurki.

Faza 1. Nałożenie
koloru Vallejo Green-grey na czarny podkład na mundur.

Faza 2. Zmieszanie 1:1 kolorówVallejo Green-grey z Vallejo Black grey. Po zmieszaniu kolorów należy nanieść kropki na mundurze figurki. Kropki należy stawiać zupełnie przypadkowo. Tym samym kolorem należy pomalować zapięcia rzepów i pasków na mundurze i butach.



Faza 3. Przy użyciu koloru Vallejo Buff nanieść zupełnie przypadkowo kropki na mundur figurki, podobnie jak w Fazie 2.



Faza 4. Pomalować buty i plecaki kolorem Vallejo Desert yellow i nałozyć highlight kolorem Vallejo Beige.
Nałożyć highlight na rękawice, hełm z wyposażeniem i broń kolorem Vellejo Dark grey.
Cover all boots and bags you want in sand color with desert yellow and highlight with beige. Pomalować twarz kolorem Vellejo Saddle brown i nałozyć highlight kolorem GW Elf flesh lub Vallejo Medium flesh. Na zdjęciach użyto GW Elf flesh.



Faza 5. Na konieć należy wypełniz wszystkie luki i zagłębienia kolorem czarnym, aby nadać głębię i cienie figurce. Podstawkę wykończyć według uznania.






Pozdrawiam
Thomas

piątek, 20 lutego 2009

Special Forces Heavy Weapon

W związku z tym, że styrodur, który miał być użyty do budowy domków irackich, jeszcze do mnie nie dotarł zacznę nowy projekt. Tym razem będzie to broń ciężka i wsparcia dla pomalowanych przeze mnie wcześniej panów z Task Force Black. Przede mną 12 figurek w 4 rożnych pozach, w tym dwie rożne wyrzutnie rakiet, pan z ckm'em i pan dowodzący tą watahą.
A więc:



Pozdrawiam
Thomas

czwartek, 19 lutego 2009

TUTORIAL - Współczesna Brytyjska Piechota

Witam.
Dzisiaj przedstawię tutrial szybkiego malowania współczesnej brytyjskiej piechoty zaprezentowany przez Piers'a na forum Ambush Alley i za jego również zgodą. Tutorial jest na tyle ciekawy, że postanowiłem przetłumaczyć go na nasz język i zaprezentować szerszej publice :) A więc do dzieła
Tekst i zdjęcia należą do Piers'a !
(Pamiętaj: kliknij na obrazek aby go powiększyć)

Malowanie zaczynamy od nałożenia czarnego podkładu na figurki.

Do malowania munduru będą potrzebne następujące farby:
Vallejo Iraqi Sand
Vallejo English Uniform
GW Wash Devlin Mud
Black - do malowania gogli i dodatków NVG (noktowizory, itd.)
White lub Beige do robienia highlight'u na broni i dodatkach NVG.


Do malowania broni potrzebnne będą następujące farby:

Vallejo German Dark Grey
Vallejo Russian Uniform
Vallejo Oily Steel


Do malowania ciała potrzebne będą następujące farby:

Vallejo Red Leather
Vallejo Dark Flesh
Vallejo Flesh Tone


Obrazki poniżej ukazują model testowy i grupę figurek pomalowanych później. Jednakże wash zrobiony na figurce testowej okazał się zbyt ciemny z powodu wykorzystania zbyt starego GW'ego wash'a. Wygląda na to, że pigment wytrąca się i osadza tworząc ciemniejszy odcień. Dla pozostałej grupy figurek użyty został nowy pojemnik wash'a i od razu widać różnicę w odcieniu.

Faza 1 - Nałożenie Vallejo Iraqi Sand na czarny podkład.




Faza 2 - Dodanie plam na mundurze i pomalowanie butów kolorem Vallejo English Uniform .




Faza 3 - Nałożenie wash'a GW Devlin Mud.




Faza 4 - Nałożenie highlight'u na buty oraz wyposażenie i hełmy aby nadać im wyrazistość.




Faza 5 - Pomalowanie broni, w tym wypadku z wykorzystaniem farb Vallejo German Dark Grey i Vallejo Russian Green.



Faza 6 - Pomalowanie widocznych części ciała. W tym wypadku użyto trzytonowego schematu malowania, zaczynając od bazowego Vallejo Red Leather dla uzyskania głębszych cieni, a następnie pozostałych dwóch kolorów dla podstawowego koloru i highlight'u. Jest to szybka metoda malowania nie wymagająca mieszania farb.



... i na konieć gotowy model na wykończonej podstawce





Mam nadzieję, że ten krótki i ciekawy tutorial zainspiruje do malowania brytyjczyków :) Dodam, że poprosiłem również Piers'a o pozwolenie na przetłumaczenie kolejnego tutorialu, tym razem dotyczącego piechoty US w Iraku.
Podziękowania dla Piers'a!

Pozdrawiam
Thomas

poniedziałek, 16 lutego 2009

Iracka zabudowa

Witam.
Skończyłem dzisiaj malować figurki z projektu Task Force Black (fotki postaram się wrzucić jutro) tak więc pora zacząć teraz kolejny projekt. Tym razem padło na zabudowania, których przynajmniej kilka(-naście ?) sztuk w postaci domków, meczetów, itp oraz murków potrzebuję do sensownej gry.
Tym razem będzie to projekt wspólny, tzn. domki będzie pomagał mi stworzyć mój kolega. Zanim jednak otrzymam materiały do budowy domków potrzebuję wykombinować i rozrysować schematy owych domków, jako że nie chce robić nic w ciemno. Pierwszy budynek jest już teoretycznie zaplanowany, kolejne myślę, że powstaną w ciągu kilku następnych dni, tym bardziej że mam się na czym wzorować przeglądając forum AA. A że niektóre budynki wyglądają po prostu cudnie - będzie co robić :)

Z innej beczki; zakupiłem nowe zestawy 2mm z O8. Tym razem są to nowości w postaci Ferdynanda i nowej ciężarówki do sowietów. Przyznam się, że Ferdynand jest ładny i dość duży. Zresztą co do wykonania modeli O8 narzekać nie można, bo Marcin rzeźbiąc je odwala kawał dobrej roboty. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się pomalować te maleństwa.

Na razie to tyle, a tymczasem:



Pozdrawiam
Thomas

poniedziałek, 9 lutego 2009

Task Force Black

Siemanko.
Dawno nic nie pisałem, ale nie znaczy to, że siedziałem bezczynnie. Co prawda nie zrobiłem wszystkiego tego co zamierzałem, ale i tak nieźle wyrobiłem się ze swoimi zamierzeniami Od ostatniego wpisu chciałem jak najszybciej skończyć malowanie 600-tek i przerzucić się na 15mm, aby w końcu ruszyć do przodu z AA. Udało mi się wykończyć podstawki ok. 20 zestawów (czyli mniej więcej 300szt), w tym domalować kilka zestawów. Lista TO-DO powinna być aktualna na tyle, że śledzenie postępu nie będzie trudne Do domalowania zostało mi jeszcze kilka zestawów, ale po skończeniu 2, które właśnie są w różnej fazie malowania przerzucam się na 15mm. Chcę zdążyć pomalować tytułową Task Force Black, czyli grupę 13 figurek US Special Forces formy Rebel Minis. Malowanie będzie znacznie różniło od tego na zdjęciu firmowym, i będzie nawiązywało mocno do Delta Force.
Postanowiłem też zmienić nieco formułę wpisów. Od TSB zacznie się seria projektów, które będę starał się wykonywać po kolei. Oczywiście zdarzy się tak, że coś niespodziewanego przerwie daną pracę, ale dany projekt będzie miał najwyższy priorytet. Oprócz tego chcę stworzyć kilka ikonek, które umieszczone na początku wpisu, oprócz etykiet postów, będą informowały o czym mniej więcej jest dany wpis. Mam nadzieję, że jakoś wywiążę się z tego co zamierzam zrobić A więc na początek:



Pozdrawiam
Thomas