niedziela, 6 czerwca 2010

66 lat minęło...

WitamDzisiaj taki mały "tribute" dla wszystkich walczących żołnierzy OBU stron konfliktu sprzed dokładnie 66 lat. Druga Wojna Światowa była konfliktem globalnym, ale dzisiejsza data przeszła w szczególności do pamięci ludzi. 6 czerwca 1944 był dniem D, dniem lądowania aliantów w Normandii, dniem rozpoczęcia Operacji Overlord.
Nie będę się rozpisywał nad przebiegiem i wagą tej operacji ponieważ zrobili to już mądrzejsi ode mnie wiele razy. Dla dociekliwych odsyłam do wiki i książek opisujących owe ważne wydarzenie.
Filmik wrzucałem już kiedyś ale, że dzisiejsza data jest szczególna robię to ponownie. Link do oryginalnego filmiku na serwisie YouTube. Polecam w szczególności obejrzenie sobie z okazji dzisiejszej rocznicy przede wszystkim filmów Szeregowiec Ryan i Najdłuższy dzień (zwłaszcza w wersji koloryzowanej). Oba filmy są rewelacyjne i przeszły już do klasyki kina.

Pozdrawiam
Thomas

2 komentarze:

Beccas pisze...

Least we forget.

Fenris pisze...

Ano minęło... Pomyśleć że przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami obchodów setnych rocznic wszystkich tych strasznych wydarzeń.